Rehabilitacja niemowląt i małych dzieci – NDT-Bobath

Kiedy pojawia się w domu „mały człowiek”, rodzice mają szereg obaw związanych z codzienną pielęgnacją tak małej istoty. Każdy rodzic chce zdrowia i szczęścia dla swojego dziecka, a wiedząc jak prawidłowo się z nim obchodzić, wpływamy na jego poczucie bezpieczeństwa i wspomagamy prawidłowy rozwój.

Z pomocą może przyjść terapeuta NDT-Bobath, który pokaże jak prawidłowo można przewijać swoje dziecko, jak nosić, w jakich pozycjach karmić. Prawidłowo rozwijającym się dzieciom można asystować w rozwoju, korzystając z wiedzy i umiejętności terapeuty. Czasami jakieś zachowanie dziecka wzbudza niepokój u rodziców. W takiej sytuacji powinni udać się do pediatry, który jeśli stwierdzi nieprawidłowości w rozwoju np. asymetrię, nieprawidłowości w napięciu mięśniowym, zaburzenie genetyczne lub inne, skieruje do terapeuty na rehabilitację. 

Metoda NDT-Bobath opracowana została w latach 40 XX w. przez Bertę i Karla Bobath. Stosowana jest na całym świecie u wcześniaków, niemowląt i dzieci. Istotnym elementem tej metody jest indywidualne podejście do dziecka. Terapeuta ćwiczy całe ciało pacjenta (dziecka) i dobiera rodzaj ćwiczeń. Indywidualnie dostosowuje również tempo i rytm ćwiczeń. Wpływa na napięcie mięśni, hamuje nieprawidłowe odruchy i wyzwala ruchy jak najbardziej zbliżone do prawidłowych. Zdobyte umiejętności ruchowe dziecko wykorzystuje i utrwala w codziennych czynnościach. 

Terapeuta pomaga również rodzicom w pielęgnacji dziecka. Czynności, które wykonujemy codziennie przy naszym maleństwie mają olbrzymie znaczenie dla jego rozwoju. Poprzez wprowadzenie odpowiednich technik: zmiany pieluchy, kąpieli, wspólnej zabawy i karmienia wpływamy na rozwój nie tylko ruchowy, ale też emocjonalny i poznawczy. Terapia metodą NDT-Bobath jest przyjazna dziecku i rodzinie. Z powodzeniem wplata się ją w codzienny rytm dnia. Można ją prowadzić w domu, po wcześniejszym poinstruowaniu przez terapeutę, a maluch jest w swoim znanym środowisku. 

Terapeuta pomaga dzieciom z:

  • zaburzeniami w rozwoju ruchowym,
  • asymetrią ułożenia,
  • zaburzeniami napięcia mięśniowego,
  • zespołami genetycznymi,
  • problemami rozwojowymi wcześniaków,
  • powikłaniami okołoporodowymi,

W ramach terapii terapeuta udzieli Państwu również instruktażu pielęgnacyjnego.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! Specjalista Szymon Budnik, oferuje masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.