Bez kategorii

Kompletny przewodnik po protezach całkowitych i protezach ruchomych

Jeśli chodzi o uzupełnianie brakujących zębów, protezy są popularną opcją dla wielu osób. W zależności od potrzeb możesz rozważyć protezy całkowite lub ruchome. Oba typy mają swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby zrozumieć różnice między nimi przed podjęciem decyzji. W tym kompleksowym przewodniku omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o protezach całkowitych i protezach ruchomych.

Marzysz o nowym, pięknym uśmiechu? Doskonałym rozwiązaniem będzie odbudowa zębów przy pomocy usługi proteza Poznań. Wykwalifikowani specjaliści z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach wykonają ją dla Ciebie!

Czym są protezy całkowite?

Protezy całkowite, znane również jako protezy całkowite, są przeznaczone do zastąpienia wszystkich zębów w górnej lub dolnej szczęce. Zazwyczaj są wykonane z żywicy akrylowej i ściśle przylegają do dziąseł. Protezy całkowite mogą być natychmiastowe lub konwencjonalne. Protezy natychmiastowe są wykonywane z wyprzedzeniem i umieszczane zaraz po usunięciu zębów, podczas gdy protezy konwencjonalne są wykonywane po wygojeniu się dziąseł po ekstrakcji zęba.

Plusy protez całkowitych

Jedną z największych zalet protez całkowitych jest to, że są one ekonomicznym rozwiązaniem do uzupełnienia wszystkich brakujących zębów. Są również stosunkowo łatwe w czyszczeniu i konserwacji, wymagają jedynie regularnego szczotkowania i moczenia w roztworze do czyszczenia protez. Dodatkowo protezy całkowite mogą przywrócić zdolność prawidłowego jedzenia i mówienia, co może znacznie poprawić jakość życia.

Wady protez całkowitych

Jedną z głównych wad protez całkowitych jest to, że mogą być niewygodne i wymagają trochę czasu, aby się do nich przyzwyczaić. Mogą również wymagać regulacji w miarę upływu czasu, gdy zmieniają się dziąsła i kość szczęki. Inną potencjalną wadą jest to, że protezy całkowite mogą wpływać na zdolność odczuwania smaku i cieszenia się jedzeniem, ponieważ zakrywają podniebienie.

Czym są protezy ruchome?

Protezy ruchome, znane również jako protezy częściowe, mają na celu zastąpienie jednego lub więcej brakujących zębów. Zazwyczaj są wykonane z połączenia żywicy akrylowej i metalu i mocowane są do pozostałych zębów naturalnych za pomocą metalowych klamer. W zależności od potrzeb protezy ruchome mogą być konwencjonalne lub natychmiastowe.

Plusy protez ruchomych

Jedną z zalet protez ruchomych jest to, że są one wygodniejsze niż protezy całkowite, ponieważ zastępują tylko kilka zębów. Są również łatwiejsze do czyszczenia i konserwacji, ponieważ można je zdjąć do czyszczenia. Ponadto protezy ruchome są często tańsze niż inne opcje wymiany zębów, takie jak implanty dentystyczne.

Wady protez ruchomych

Jedną z potencjalnych wad protez ruchomych jest to, że mogą być mniej stabilne niż inne opcje wymiany zębów, takie jak implanty dentystyczne lub mosty stałe. Mogą również wymagać regulacji w miarę upływu czasu, gdy zmieniają się dziąsła i kość szczęki. Dodatkowo protezy ruchome mogą wpływać na zdolność odczuwania smaku i przyjemności z jedzenia, ponieważ zakrywają część podniebienia.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze protez całkowitych i ruchomych

Wybierając między protezami całkowitymi a ruchomymi, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Obejmują one:

 • Twój budżet: protezy całkowite są zazwyczaj droższe niż protezy ruchome.
 • Liczba brakujących zębów: Jeśli brakuje Ci wszystkich zębów, proteza całkowita może być dla Ciebie najlepszą opcją. Jeśli brakuje Ci tylko kilku zębów, lepszym wyborem mogą być protezy ruchome.
 • Twój styl życia: Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, protezy ruchome mogą być lepszym wyborem, ponieważ są bardziej stabilne i mniej podatne na obluzowanie podczas aktywności fizycznej.
 • Zdrowie jamy ustnej: Jeśli masz zdrowe dziąsła i kości szczęki, możesz być dobrym kandydatem do protez całkowitych. Jeśli masz chorobę dziąseł lub inne problemy ze zdrowiem jamy ustnej, protezy ruchome mogą być lepszym wyborem.

Ostatecznie najlepszy wybór będzie zależał od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jak dbać o protezy całkowite

Właściwa pielęgnacja i konserwacja protez całkowitych jest niezbędna, aby wyglądały i czuły się świetnie. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji protez całkowitych:

 • Codziennie szczotkuj protezy szczoteczką z miękkim włosiem i nieściernym środkiem do czyszczenia protez.
 • Namocz protezy w roztworze do czyszczenia protez na noc.
 • Dokładnie opłucz protezy wodą przed ponownym włożeniem ich do ust.
 • Unikaj używania gorącej wody lub ściernych środków czyszczących do protez, ponieważ może to je uszkodzić.
 • Zdejmij protezy przed pójściem spać, aby dać dziąsłom szansę na odpoczynek.

Jak dbać o protezy ruchome

Pielęgnacja protez ruchomych jest podobna do pielęgnacji protez całkowitych. Oto kilka wskazówek dotyczących utrzymywania ruchomych protez zębowych w czystości i dobrym stanie:

 • Zdejmij protezy i dokładnie je opłucz po jedzeniu.
 • Codziennie szczotkuj protezy szczoteczką z miękkim włosiem i nieściernym środkiem do czyszczenia protez.
 • Namocz protezy w roztworze do czyszczenia protez na noc.
 • Dokładnie opłucz protezy wodą przed ponownym włożeniem ich do ust.
 • Dokładnie szczotkuj swoje naturalne zęby i dziąsła dwa razy dziennie, aby zapobiec próchnicy i chorobom dziąseł.

Porównanie kosztów protez całkowitych i ruchomych

Koszt protezy może się różnić w zależności od kilku czynników, w tym rodzaju protezy, lokalizacji i ubezpieczenia dentystycznego. Ogólnie rzecz biorąc, protezy całkowite są droższe niż protezy ruchome ze względu na dodatkowe materiały i pracę wymaganą do ich wykonania.

Wniosek: Jaki rodzaj protezy jest dla Ciebie odpowiedni?

Wybór między protezami całkowitymi a ruchomymi może być trudną decyzją. Ostatecznie najlepszy wybór będzie zależał od indywidualnych potrzeb i preferencji. Protezy całkowite to dobry wybór, jeśli brakuje Ci wszystkich zębów, natomiast protezy ruchome mogą być lepszym wyborem, jeśli brakuje Ci tylko kilku zębów. Niezależnie od tego, jaki rodzaj protezy wybierzesz, właściwa pielęgnacja i konserwacja są niezbędne, aby wyglądały i czuły się świetnie.

Marzysz o nowym, pięknym uśmiechu? Doskonałym rozwiązaniem będzie odbudowa zębów przy pomocy usługi proteza Poznań. Wykwalifikowani specjaliści z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach wykonają ją dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *